کد مطلب: 204 | زمان ارسال: ۱۹:۵۷:۳۱ - سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 7,947 views | |

کلید اسرار عالم

رموز قرآن
چه کسانی باید پرده از اسرار عالم بردارند؟
چه کسانی باید بر قرآن شرح و تفسیر بنویسند؟
اگرچه تاکنون تفاسیر گرانقدر و گران سنگی برای قرآن نوشته شده است . که یکی از وزین ترین آن تفاسیر ، تفسیر فاخر المیزان ، متعلق به علامه طباطبایی است.

ولی با این وجود و علی رغم موجود بودن چنین تفسیر ارجمندی، با قدرت می توان گفت که هنوز تفسیری جامع و کامل برای قرآن نوشته نشده است.
یکی از دلایل این امر نیز آن است  که هر وقت صحبت از تفسیر قرآن به میان می آید، اغلب مردم به این فکر می کنند که نوشتن تفسیر قرآن تنها و تنها برعهده آقایان روحانی و یا دست کم بر عهده کسانی است که حتما باید در حوزه علمیه درس خوانده باشند. البته پر واضح است که حق نیز چنین است و در واقع بر عهده این قشر است که تفسیری در خور شان قران بنویسند. اما متاسفانه هرگز چنین اتفاقی نیافتاده و نخواهد افتاد.
چرا که بر خلاف تصور عموم وحتی توجه خواص، نوشتن تفسیر برای قرآن به هیچ وجه از عهده حضرات روحانی بر نخواهد آمد.ودلیل آن نیز واضح است، وآن این است که قرآن کتابی جامع و هزار وجهی است و زوایای آن بسیار فراتر از آن است که یک یا دو ویا چند نفر از عهده آن برآیند.

خبره ترین آیات عظام و زبده ترین نویسندگان و پژوهشگران حوزه های علمیه در بهترین حالت ، تنها ممکن است توانایی تفسیر بخشی از این کتاب مقدس را داشته باشند. یعنی همان بخشی که مربوط به مسائل دینی، اعتقادی و روایی است. بخشی که مربوط به شان نزول آیات و یا آیات الاحکام است. همچنین مباحث مربوط به صرف و نحو عربی و مباحث لغوی . می تواند در حوزه تخصص افرادی باشد  که دروس حوزوی را به احسن وجه گذرانده اند.
اما آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که قرآن کتابی است که آیات بسیار پر رمز و راز در آن وجود دارد. آیاتی که صد درصد علمی هستند. آیاتی که به مباحث  تخصصی علوم مختلف ، مثل فیزیک ، شیمی ، پزشکی ، ستاره شناسی، زمین شناسی و غیره و غیره مربوط می شوند.
برخی از آیات قرآن دارای مفهومی است که درک آن برای یک روحانی ساده و یا حتی آیات عظام ، غیر ممکن است. والبته این مسئله اصلا جای تعجب ندارد و قطعا خود حضرات آیات عظام هم هرگز این ادعا را ندارند که جامع همه علون و فنون هستند.
برخی از آیات قرآن را فقط دانشمندان زبده علم فیزیک در ک می کنند. همانطور که برخی از آیات را نیز فقط دانشمندان خبره علم پزشکی و یا دارو سازی می فهمند.
به عنوان مثال آیاتی را در اینجا ذکر می کنیم که قطعا امکان درک و تجزیه و تحلیل آنها تنها از عهده دانشمندان مربوطه بر می آید:
ـ « ثم الستوی الی السماء…. بقره آیه …. ۳۸
ـ « حتی اذا بلغ اشده و بلغ اربعین سنه …. الاحقاف ۱۵….. درباره سن چهل سالگی
ـ «ولا تقربوا الزنا انه کان فاحشه و ساء سبیلا… الاسرا ۳۲….. درباره مضرات زنا
ـ «و ننزل من القرآن ما هو شفاء و …. الاسرا ۸۲….
ـ «فیه شفاء للناس… النحل ۶۹… درباره خواص عسل
ـ « وفی انفسهم افلا تبصرون… الذاریات ۲
ـ«فضربنا علی آذانهم فی الکهف سنین عددا..کهف ۱۱
ـ « اذالسماء انفطرت… الانفطار ۱ درباره شکافتن آسمان
ـ « والسماء والطارق …..
ـ « وانجم الثاقب… الطارق ۳ …. ستاره کوبنده و حقیقتا معنی این آیه را تنها دانشمندان علم هوا و فضا درک می کنند
ـ « تعرج الملائکه والروح الیه فی یوم کان مقداره خمسین الف سنه… معراج ۵….. اتساع زمانی و نسبیت زمان
ـ «  لا الشمس ینبغی لها ان تدرک القمر و لااللیل سابق النهار وکل فی فلک یسبحون… یس ۳۶ و ۴۰….مدارهای نجومی
ـ «او کظلمات فی بحر لجی یغشاه موج من فوقه موج من فوقه سحاب ظلمات بعضعها فوق بعض اذا اخرج یده لم یکده یراها …نور ۴۰… اسرار دریاها
ـ « ومن کل شی خلقنا زوجین لعلکم تذکرون الذاریات ۴۹
ـ « رب المشرقین و ربالمغربین…. معراج ۱۷
– و صدها آیه دیگر درباره آسمانها و زمین و آفاق انفس ، درباره فیزیک کوانتوم ، فضانوردی، زمان و مکان، پزشکی و….
ـ صدها آیه درباره خواص گیاهان و میوه ها که دانشمندان علوم تغذیه و دارو سازی باید بررسی کنند
ـ صدها آیه مربط به اعجاز ریاضی و عددی قرآن که باید با پیشرفته ترین کامپیوترها و توسط زبده ترین متخصصین علوم کامپیوتری بررسی شوند.
– صدها آیه درباره اسرار علمی عالم و نحوه پیدایش موجودات.
ـ صدها آیه درباره آینده گذشته و آینده جهان هستی
به راستی آیا یک مفسر که جز دروس حوزوی چیز دیگری در چنته ندارد، توانایی حتی کوچکترین درک از این آیات را دارد حالا چه برسد به تفسیر؟
واقعیت آن است  یکی از دلایل عقب ماندگی ممالک اسلامی همین است که در طول قرن ها ، مردم درمان همه دردهای خود را از کسانی طلب کرده اند که جز چهار کتاب حوزه ، علم دیگری نداشتند.
همین الان نیز اگر کسی غیر از همین آقایان  وارد موضوع تفسیر قرآن شود ، به هزار دلیل تکفیر میشود.
کلام آخر اینکه برای تفسیر قرآن باید مجموعه ای چند صد نفره از بزرگترین دانشمندان عالم را با حقوق و مزایای مکفی و با قرار دادن مجهز ترین آزمایشگاه ها و اختصاص دادن بودجه های کلان و حمایت های همه جانبه ، گرد هم آورد.
قرآن خود بیان کرده است که هیچ تر و خشکی نیست که در آن نباشد، لارطب و لایابس الا فی کتاب مبین
تفاسیر موجود علی رغم تلاش های خالصانه نویسندگان آن و علی رغم وجود مباحث بسیار پر ارج در آنها ، باز جفای به قرآن است .
بخصوص در جهان امروزی که جهان علم و تکنولوژی است باید با نگاهی نو و بسیار عمیق به قرآن نگریست
بزرگان علوم دینی و حوزوی باید دست از خود بزرگ بینی بردارند و بپذیرند که همه چیز را نمی دانند . باید دست نیاز به سوی دانشمندان علوم دیگر دراز کنند
تا با کمک آنها پرده از اسرار قرآن برداشته شود و تا دیر نشده فورمول های کشف شده از قران را برای هدایت، سعادت و سلامت انسانها و جوامع بشری به کار گیرند.
باید با نگاهی کاملا نو به قرآن نگریست …….متشکرم «قدسی»
۲ ديدگاه مطلب براي " کلید اسرار عالم " ارسال شده است.

  1. مهدی می‌گه:

    باسلام وارادت/جانا سخن اززبان ما می گویی…همیشه آرزو داشتم تمکنی پیدا می کردم و مثلا یک شورای عالی قرآن پژوهی مرکب از دانشمندان بزرگ وروشن بین اسلامی تشکیل می دادم تا در اونجا تصمیم سازی بشه وفرضا اندیشکده ها ودانشکده ها و آزمایشگاه های تخصصی ویژه ی تفسیر قرآن را رهبری می کردند. مسلما همونطور که به حق اشاره کردید تفسیر قرآن کریم کاری نیست که از عهده ی افراد هرچقدر هم که بزرگ باشند به تنهایی بر بیاد. نکته دیگه اینکه همین غور و تدبر را در احادیث هم باید داشت چون حقیقتا عالم احادیث هم مثل قرآن کریم حیرت انگیزه و نیاز به نهضت تفسیری بزرگی داره .ضمن اونکه قرآن بدون عترت ضلالته. به هرحال از امثال شما اندیشمندان توقع می ره که یک ایده یا طرح منسجم را تحت یک گفتمان واحد ونیرومند مطرح کنید و اونقدر این پیشنهاد را تکرار کنید تا انشاالله روزی به نتیجه برسه. امروز دیگه بیش از انتقاد نیازمند پیشنهادهای اصلاحی همراه با طرح وبرنامه هستیم و البته همین کارهم نی=باید به صورت فردی وسلیقه ای انجام بشه. به امید اینکه شما ودوستان مثل شما که چنین دغدغه های مبارکی دارید؛ جزو مشارق فرج اسلام باشید

ارسال نظر


4 + نُه =
قدسی تو آبروی غزل های خویش باش